Spis treści
Zastanawiasz się, czy folię w płynie można malować farbą? Jak z niej korzystać podczas prac remontowych? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym odpowiemy na te pytania. Profesjonalna folia w płynie do zastosowań wewnątrz i na zewnątrz budynków to cieszący się zainteresowaniem produkt ułatwiający prace modernizacyjne w wielu pomieszczeniach. To specjalistyczne środki wykorzystywane jako pierwsza warstwa hydroizolacji pomieszczeń. Jest to elastyczna powłoka, która po nałożeniu i wyschnięciu tworzy wodoodporną warstwę ochronną, skutecznie zabezpieczającą różnego rodzaju podłoża przed wilgocią i wodą. Znajduje szerokie zastosowanie w miejscach narażonych na ich działanie, takich jak łazienki, kuchnie, piwnice, tarasy i balkony, a nawet baseny. Folia w płynie, położona pod płytkami w łazience, w razie zalania ma za zadanie „zatrzymanie wody". To oznacza, że jeśli jest dobrze położona pod okładziną z płytek ceramicznych, nie powinniśmy zalać sąsiada jeśli nastąpi np. wyciek z pralki.
Czym dokładnie jest folia w płynie? To produkt, który tworzy izolującą, uszczelniającą powłokę chroniącą powierzchnie betonowe oraz cementowe przed wilgocią i wodą. Wyróżnia ją dobra przyczepność do różnych podłoży stosowanych w budownictwie, a także to, że można nakładać ją na powierzchnie pionowe i poziome. Folię w płynie do wewnątrz można kłaść pod okładzinę płytek ceramicznych w łazience, kuchni, pralni, ale również w piwnicach i garażach. Stanowi skuteczną barierę izolacyjną i zapobiega przesiąkaniu wody. Jest to produkt gotowy do użycia, który można stosować w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Dodatkowo mostkuje rysy i spękania podłoża. Nakłada się ją wygodnie za pomocą pędzla lub wałka, a dla właściwego efektu zalecane są minimum 2 warstwy. Podczas prac z folią warto też przestrzegać zakresu temperatur, w których można ją nakładać: , producent zaleca od +10°C do +30°C.
Folia w płynie na zewnątrz to pierwsza warstwa hydroizolacyjna i elastyczna, wodoszczelna ochrona powierzchni betonowych i cementowych, stosowana pod okładzinę płytek ceramicznych, kamieni naturalnych i innych na zewnątrz pomieszczeń. Jest odporna na działanie wody chlorowanej, sprawdzi się więc na przykład w basenach.
Jak widać folia w płynie to bardzo przydatny produkt, który warto uwzględnić podczas prac remontowych w miejscach narażonych na dużą wilgotność, szczególnie w kuchni, czy łazience. Co ciekawe, po wyschnięciu kolor powłoki staje się niebieski, co często budzi pytania użytkowników o możliwość stosowania farby na powłoce. Warto jasno zaznaczyć, że nie zaleca się malowania folii w płynie farbą. Produkt ten został zaprojektowany, aby tworzyć trwałą, nieprzepuszczalną barierę ochronną, pierwszą warstwę hydroizolacyjną dla elastycznej, wodoszczelnej ochrony powierzchni betonowych i cementowych. Zamiast malowania, folię w płynie powinno się pokryć okładziną z płytek ceramicznych, stosując do tego celu odpowiednią zaprawę klejową. A dlaczego nie powinno się malować folii w płynie? Przede wszystkim:
Folię w płynie należy stosować jako niezależny produkt, który sprawdzi się jako skuteczna warstwa izolująco-uszczelniająca, ochrona powierzchni cementowych czy betonowych, zanim zastosujemy na nich okładzinę z płytek ceramicznych. Odpowiednio nałożona tworzy powierzchnię nieprzepuszczającą wody lub wilgoci.
Folia w płynie to skuteczny preparat, który łatwo można nałożyć zarówno na ściany, jak i na podłogi. Podczas prowadzenia dalszych prac budowlanych i remontowych istotne jest jednak zabezpieczenie warstwy folii przed uszkodzeniami mechanicznymi. Można to osiągnąć poprzez:
Tak samo istotna, jak prawidłowe nałożenie, jest odpowiednia ochrona ścian i podłóg pokrytych folią w płynie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu, w pełni wykorzystasz jej właściwości.
Folia w płynie jest zaawansowanym technologicznie produktem, który zapewnia ochronę przed wodą i wilgocią. Jest idealnym rozwiązaniem do miejsc narażonych na działanie wody, jednak nie jest przeznaczona do malowania farbami. Zamiast tego warto stosować na nią odpowiednie wykończenie w postaci płytek ceramicznych, co gwarantuje nie tylko skuteczność, ale również estetyczny wygląd każdej płaszczyzny.
W zależności od miejsca stosowania należy użyć Izofolii do wewnątrz (może być stosowana na ogrzewanie podłogowe) lub Izofolii na zewnątrz (może być stosowana w basenach, na balkonach, tarasach itp.).